Étlapértelmező - John Bull Pub
Ma a John Bull Pub étlapját böngésszük át, hogyha legközelebb itt fogyasztja ebédjét vagy vacsoráját nagyobb magabiztossággal tudjon ételt választani. Caprese, julienne, ökör uszály, osso-bucco, Ön tudja, mit takarnak a szavak? Utána jártunk, de kezdjük az ételkínáló fizikai megjelenésével. Az étlap színei a bézs, és a barna. A színelmélettel foglalkozók szerint e két szín, megbízhatóságot és felelősségtudatot ébreszt, meleg, vendégmarasztaló színek. A név kötelez, hisz a John Bull Pub-ba vagyunk.
Kinyitjuk a magyar, angol, német nyelvű étlapot, és nyitányként egy olasz előétel üdvözöl bennünket. A bruschetta elsők között kínálta magát a déli ételek betörésével éttermeinkben, konyhánkban. A paradicsomi bruschetta-tól (bruszketta, brusetta) mindenkinek megjön az étvágya, ennek az éteknek sokféle elkészítési módja létezik. Alapja az olajjal megspriccelt, fokhagymával bedörzsölt, pirított ciabatta. A John Bull Pub-ban padlizsánkrémmel turbózzák a nagyszerű harapnivalót, amitől még a sör is jobban csúszik.
Gyomrunkat a John Bull-ban elkészíthetjük ropogós bundában kínált garnélafarokkal is. Amikor a neten rákerestem a garnéla kifejezésre, az első találat egy chilis-gyömbéres garnéla pástétom volt, erre számítottam, garnélás ételek sokaságára. A google második dobása viszont: „A tengeri akváriumokban jól mutat a garnéla” . Kikerekedett a szemem. Hozzá kell fűznöm, hogy akváriumot csak az egyik ismerősömnél szoktam látni, pici, színes, cuki halacskákkal. Nem gondoltam volna, hogy valaki garnélát tart hobbiból, ha valaki háziállata mégis garnéla, írja meg nekünk miért ő a kedvenc. Miután túllendültem ezen, jöttek a garnéla nemzetségek… hűha gondoltam, mikor lesz ebből étel? (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy egy garnéla fotóversenybe is belebotlottam, ebből arra következtettem, hogy vannak jópáran akik nemcsak a tányéron szeretik látni a garnélát.)
Hogy ne szaporítsam a szót, felcsaptam a Gasztronómiai Lexikont: a garnéla, a tengeri rákok egyike, 5-10 cm hosszú, puhahéjú, zöldessárga színű, ollótlan, erős szagú törpe rák. Sós, ecetes petrezselyemzöldes, hagymás vízben főzik, leszárítják, egy pillanatig láng fölé tartják.
Ezután jön a bunda, legalábbis a John Bull Pub-ban: garnélafarok ropogós bundában, friss uborka szalagokkal, édes chilivel.
Garnélafarok ropogós bundában, friss uborka szalagokkal, édes chilivel |
Főételeinket a saláták is megelőzhetik, egy igazán olaszos ízvilágút kapunk, ha mozzarella caprese pármai sonkával elnevezésű ételt rendelünk a John Bull Pub-ban. Ez a caprese (ejtsd: kápréze, azaz saláta) az első betűjétől az utolsóig olasz. A Dél-Olaszországból származó lágy, tejszínes, krémes mozzerellát - ami már hétköznapi, szinte minden háztartás hűtéjében ott csücsül -, a 16-18 hónapig érlelt pármai sonkával szervírozzák. S ha ez nem volna elég, színesítik rukkolával, bazsalikomos pesto-val (szósz), paradicsommal.
Mellesleg, a John Bull Pub 8 féle salátát kínál, a klasszikus cézárt, tonhalasat, de az ínyencek is válogathatnak.
„AMITŐL A SÖR JOBBAN CSÚSZIK” | |
---|---|
Padlizsánkrém & beschetta ciabattával |
1190 Ft |
Fűszeres csirkeszárnyakropogósra sütve csípős mártással, friss kerti zöldségekkel |
1490 Ft |
Tatárbeefsteak friss zöldségekkel |
1990 Ft |
Fűszeres csípős sertésvelő zöldségekkel |
1990 Ft |
Hideg kacsamáj zsírjában, friss zöldségekkel |
1990 Ft |
Garnélafarok ropogós bundában, friss uborka szalagokkal, édes chilivel |
1990 Ft |
ÓBESTER ÍZELÍTŐ (Hideg kacsamáj zsírjában, fűszeres kacsanyelv pirított mogyorókkal, kacsatepertő, padlizsánkrém friss zöldségekkel) |
2490 Ft |
A levesek között olvasom: erőleves fürjtojással, julienne zöldségekkel. A julienne egy névből származik, egy francia Jean Julien nevezetű szakácsmester után. A zöldségeket vékony, csíkokra szeletelte, zöldségmetéltet készített a magáról elnevezett Consommé Julienne (konzomé zsülien) erőlevesébe.
Erőleves fürjtojással, julienne zöldségekkel |
A következő levest, a Hotel Óbester magáról nevezte el, pontosabban a huszár, Simonyi Óbester ihlette.
Huszárleves (ökör uszály, fűszeres velőgombóc, zöldségek, daragaluskával, reszelt torma), futtatom szemem végig a soron. Ez a leves, a királyok királya, egy gyógyszer! Szellemafazekban.blogspot.com írójától idézek, mert az ő szavait felülmúlni lehetetlen: „…mit is írhatnék róla, ami kifejezné ennek a folyékony elixírnek a méltóságát. Holtakat életre keltő varázsnedű. A legfinomabb íz - maga a tiszta umami - minden kanál maga a mennyország.” Ez a tökéletes erőleves marhafarokból készül.
Lépjünk tovább, de lépjünk át a rántott gombafejen, és –camamberen, hogy megérkezzünk a provance-i zöldségek füstölt tofuval, jázmin rizzsel fogáshoz. A tofunak egyre nagyobb rajongó tábora van. Lévén szójababsajtról van szó, egészséges húspótlóról beszélünk. Alacsony kalóriatartalmú, zsírszegény eledel, nem véletlenül imádják a vegetáriánusok és a diétázók.
Istenien hangzik a rizlingben gőzölt vörösmárna filé, feketekagylós zöldségraguval, gratinírozott burgonyapürével. A vörösmárna igen ízletes húsú hal, már a régi rómaiak is nagyra becsülték. Gyönyörő vörös színű, a közepes méretű hal húsa fehér és omlós, a feketekagylós zöldségraguval, csőben sütött (gratinírozott) burgonyapürével, akár egy festmény!
Vörösmárna | Osso-bucco |
Nézze a csodás húst a velős csonttal a közepén! Próbálják ki mindenképp, ezt a hentesnél ritkán beszerezhető darabot. A velőtől méginkább szaftos olasz ételt rozmaringos zöldséggel tálalják. Az osso-bucco-ról van szó, ami annyit jelent „csont lyukkal”. A borjú hátsó lászárát keresztben szeletelik, sütik, zöldségágyon puha, omlóssá varázsolják.
S végszónak újra: ha eddig tartózkodott az ismeretlen elnevezésű ételekről, akkor a jövőben faggassa ki a pincért, próbáljon ki új ételeket és egyen változatosan!
(2012-03-23)
-eSBé-