Bakonyi harcsa, kapros juhtúrós galuskával
Tóth Lajos a Viktória étterem séfje ajánlja a vendégeinek ezt az ételt. Csodás fogás, minden benne rejtőzik, amiért egy étel a „magyaros” jelzőt kiérdemli! Pazar íz párosok – szalonna-harcsa, juhtúró-kapor, hagyma-paprika-paradicsom –, állagok (konzisztenciák) játéka – hal-tepertő, gomba-paprika, galuska-juhtúró – teszi teljessé, amit a tejföl összhangba hoz, a kapor bódító aromája pedig felkavar. És a mesterszakács séf nagyon érti a módját, hogyan kell az alapanyagokból tökéletes ételt készíteni! Íme:
HOZZÁVALÓK:
20 dkg bőrözött harcsafilé (1)
A roston sütéshez:
étolaj
só
A mártáshoz:
4 dkg füstölt szalonna (apró kockákra vágva) (2)
5 dkg vöröshagyma (3) (finomra aprítva)
10 dkg csiperkegomba (cikkekre szeletelve) (4)
1 kávéskanál fűszerpaprika
5 dkg tv. paprika húsa (5) (kockákra vágva)
5 dkg paradicsom húsa (5) (hámozva, kockázva)
só
1,5 dl hal-alaplé* (6)
1 dl 20%-os zsírtartalmú tejföl (7)
Köret galuskához (8):
20 dkg liszt
1 db tojás
só
4 dkg császárszalonna (kockázva) (9)
5 dkg juhtúró (10)
friss kapor zöldje (11) (felaprítva)
ELKÉSZÍTÉSE:
Mindenek előtt a galuskát készítették el, frissen szaggatva-főzve.
Azután a séf rutinos, gyors mozdulatokkal a bakonyi mártáshoz fogott, a szalonnát kipirította, a „felesleges zsírt leöntötte, majd a serpenyőben maradt tepertőkockákra rászórta a vöröshagymát, amit üvegesre hevített. Hozzáadta a gombacikkeket, sóval, frissen összezúzott fekete borssal ízesítette, és állandó kevergetés, rázogatás mellett, a gombát lepirította, ügyelve túl ne puhuljon, maradjon tartása, rugalmassága.
Ekkor a serpenyőt a tűzről lehúzta, tartalmát meghintette a fűszerpaprikával. Elkeverte, visszaállította a lángra, és hozzáöntötte az alaplevet. Rászórta a paprika-paradicsomkockákat, egészen magas hőfokon néhány másodpercig forralta, majd a tejföllel dúsította. És a mártás el is készült…
A körethez a szalonnát kevés olajjal meglocsolta, majd kissé megpirította. Hozzáadta a galuskát, rámorzsolta a juhtúrót, és összeforralta-pirította. Végül kapor zöldjét hintett rá, elkeverte.
A harcsa húsát forró, olajozott rostlapra fektette, tetejét sózta, majd egy perc sütés után megfordította, a már megsült felületét sózta. Mellette díszítésre szánt paprikaszeletet és paradicsomkarikát is pirított.
TÁLALÁSA:
Szép, halformájú porcelántányér egyik oldalára juhtúrós, kapros galuskát halmozott, mellé bakonyi mártást kanalazott. Ezt meglocsolta melegített tejföllel, ráfektette a roston sütött harcsafiléket, a sült paprikával, paradicsommal és egy szép ág kaporszállal díszítette.
Jó étvágyat kívánt hozzá!
(*Hal-alaplé: A hal előkészítése és filézése alkalmával nyert csontokból tartalmas hal-alaplét készítenek, amelyet leszűrnek, felhasználásig hűtőben tárolnak. A képen jól látszik, mennyire „bekocsonyásodott”, ebből látszik, a Viktória konyháján nagyon komolyan veszik az alapleveket!)
A Bakony (Bakonyerdő) mintegy 4000 négyzetkilométer kiterjedésű karsztos röghegység, a Dunántúli-középhegység legnyugatibb és legnagyobb tagja. A "Bakonyi módra" készült ételek jellemzően gombát tartalmaznak (főleg tejfölös, gombás mártással készülnek), nem véletlenül, hisz a bakony hegyeiben, völgyek rétjein sokféle kitűnő gomba terem. Népszerű elmélet, hogy az angol bacon eredetileg a magyar bakonyi szalonna lenne, amit a hegyek makkosaiban nevelt sertések szolgáltatták. Sajnos ezt eddig még semmilyen hiteles forrással nem támasztották alá... Tóth Lajos séf azért a szalonnát belecsempészte az ételbe, igaz nem baconból, hanem jóféle füstölt és császárszalonna kockákon "indítja" útjára a bakonyi mártását és köretét! |
- Éel -
(2011-10-07)