Ha szerda, akkor halászlé – a Régi Vigadóban!
„Rendeléskor egy liternyi sűrű hallevet mernek a gyorsforralóba, belehelyezik a pontypatkót, nagy lángon puhára főzik, vigyázva ne essen szét a halhús. Kis bográcsba öntve adják át a pincérnek. Állványra akasztva kerül az asztalra, alatta gyertyamelegítő ég. A bográcsban merőkanál áll, a vendég ezzel szedhet magának belőle, és míg az első adagot elfogyasztja az égő a bográcsban maradt levet forrón tartja. Kedvére ízesítheti karikázott hegyes-erős friss zöldpaprikával, igénye szerint fogyaszthat hozzá a mellé kínált kenyérből, ez a Régi Vigadóban jár a halászléhez, nem számolják fel külön!”
A halászlé magyaros jellege nemcsak a vizeink két meghatározó halának felhasználásában megnyilvánul meg, hanem a hagyma és fűszerpaprika használatában is. A hungarikumnak számító makói hagyma íze őrzi földünk, éghajlatunk csak ránk jellemző csípős, karakteres markáns vonását, a szegedi vagy kalocsai paprikaőrlemény, mint varázspor úgy hatnak érzékszerveinkre. Színe, íze, illata felkorbácsolja bennünk rejlő ősi géneket, ellenállhatatlan vágyat érzünk arra, hogy birtokba vegyük, elfogyasszuk, hogy vérré váljon bennünk.
Ezt a vágyat „használják” ki a Régi Vigadó konyháján, és szerdánként megalkotják nekünk ezt a tüzes, ellenállhatatlan levest.
A magyar konyha egyik büszkesége a gulyás mellett a halászlé, nem érdemtelenül. A jó halászlét a magyar tavak, folyók változatos, jellemző halfajtáinak egyedi íz világa határozza meg. Fontos az elkészítésénél a ponty és a harcsa felhasználása. E két nemes hal mellett a többi fajta tovább gazdagítja, de nem uralja a levet. Az igazán jó halászléből ha másnapra marad, akkor az kocsonyává dermed. Ezt főzés közben a halak húsából, csontjaiból kioldódó enyvanyagok okozzák, amire a hagyma emulgáló hatása rásegít, mivel megköti a folyadékot. Így a lé sűrű, kollagén anyagokban gazdag lesz.
Tiszai halászlevet készítenek. Tájjelleg szerint ugyanis háromféle halászlevet különböztetünk meg. A dunait - mindig frissen, rövid forralási idővel készítik, legfontosabb szempont a lé íze, zamata, a benne főtt nemesebb halszeleteket külön szolgálják fel, a tésztabetéttel tálalt lé után. A balatonit - a tó adta halak mindegyike megtalálható benne, fajtáinak sokasága adja meg igazi ízét, az aprókat alap lébe, majd a nemesek már ebbe az ízes, ám nem sűrű lébe főzik, a szokásosnál bővebben használnak hagymát, viszont kevesebb benne a pirospaprika.
És a Régi Vigadóban szerdánként kínált tiszai változatot.
![]() | ![]() |
![]() |
A tiszai halászlé sajátosságai:
Fő szempont, hogy a benne lévő halak íze jusson érvényre, a főző lé másodlagos. Készítése hosszadalmas, kissé aprólékos, mivel kevésbé értékes halakból alaplevet főznek és azok húsát át is passzírozzák. Ez a lé sűrű már-már mártásos, ebben igen gyors forralással megfőzik a nemesebb halakból vágott patkókat. Az így elkészített halhúsban minden frissesség, zamat, íz, szaft benne marad, markánsan felszínre jön a nemes fajtájú hal egyedisége, amit az őt körülvevő sűrű lé csak még jobban aláfest.
Pontos elkészítését Szabó Csaba séfhelyettes mondta el a -nek.
„Mindenekelőtt tudni kell, szerda reggelente mindig frissen főzzük a halászlevet! Élő halakból, 50 adagra! Egy adagban minimum 8 dl-t adunk. Ebben főzünk meg 18 deka pontypatkót (mérettől függően egy-vagy két darabot).”
Hozzávalók:
(50 adagra)
Az alaplébe:
- 12 kg apróhal (kárász, törpeharcsa, a ponty apróléka – keserűfogtól, kopoltyútól megfosztott fej, farok vég)
- 10 kg tisztított vöröshagyma (vékony karikára vágva)
- 2 kg halászlé sűrítmény
- Só
- Csípős paprika
- 50 dkg jó minőségű édesnemes fűszerpaprika
A tálaláshoz:
- 18 dkg pontypatkó
- Erős paprika (szárított, darált)
- Zöldpaprika (hegyes erős)
- Friss, puha bélű házikenyér (igény szerint!)
![]() | ![]() |
![]() |
Elkészítése:
Egy nagy fazékban Szabó Csaba 70 liter vizet forral, hozzáadja a vékony fél karikára vágott vöröshagymát. Amikor „megfonnyadt”, megsárgult, hozzátette a tisztított, halaprólékot. Ízesítette, és jó másfél órán át főzte a lobogó vízben.
„Akkor igazán jó a lé, amikor kezünket a fazék fölé tesszük, tenyerünket többször ökölbe szorítjuk. Ha érezzük, újaink összeragadnak a gőzből felszálló kollagén anyagoktól, befejezhetjük a főzést.” – magyarázta a Régi Vigadó séf helyettese.
A főzés végére a leves folyadéktartalma kb. 50 literre redukálódott. A tűzről levették, majd a fazék tartalmát egy másik edénybe áttörték úgy, hogy a levest tésztaszűrőbe („spiccszűrőbe”) merték, fakanállal, merőkanál domború aljával a lukakon keresztül nyomkodták ki a csontokról lefövő foszló húsokat. A visszamaradt szálkákat, csontos masszát kidobták.
„Ez az áttört sűrű lé az alap lé!” – mutatja Szabó Csaba. – „Ezt most ismét a tűzre tesszük, hozzáadjuk a halászlé sűrítményt, megvárjuk, míg a felszínén összegyűl a halak zsírja. Erre a zsiradékra szórjuk a pirospaprikát. A paprika színanyaga csak zsírban oldódik ki maradéktalanul! Amint a paprikapor gyönyörűen feloldódik, kiadja pompás színét, még forraljuk fél órát, és el is készült a tiszai halászlevünk.”
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Tálalása:
Rendeléskor egy liternyi sűrű hallevet mernek a gyorsforralóba, belehelyezik a pontypatkót, nagy lángon puhára főzik, vigyázva ne essen szét a halhús. Kis bográcsba öntve adják át a pincérnek.
Az asztalra kis állványra akasztva kerül, alatta gyertyamelegítő ég. A bográcsban merőkanál áll, a vendég ezzel szedhet magának belőle, és míg az első adagot elfogyasztja az égő a bográcsban maradt levet forrón tartja.
Kedvére ízesítheti karikázott hegyes-erős friss zöldpaprikával, igénye szerint fogyaszthat hozzá a mellé kínált kenyérből, ez a Régi Vigadóban jár a halászléhez, nem számolják fel külön!
Papp Bertold főpincér a ház borait – ízlés szerint fehéret vagy egy rozét – ajánl a tiszai halászléhez. Akár egy decit is rendelhetünk belőlük, érdemes megtapasztalni milyen jól passzolnak a paprikás, halhúsban gazdag sűrű lé mellé!
És akiben még maradt „szufla”, annak érdemes az egytálétel után fél adag aranygaluskát rendelnie, amit vaníliahabbal és vadmálna öntettel tálalnak. Méltó lezárása az étkezésnek…
![]() | ![]() |
![]() |
Jó étvágyat!
- kágyé -
(2011-08-16)
kapcsolódó cikkek
- A Calico ünnepi menüsora csupa finomságot tartalmaz
- Karácsonyi lakoma otthon és étteremben
- Folyékony finomságok a Régi Vigadóban
- Klasszikus és üdítő