Pulykával töltött pulyka
Ezekben az ünnepekre készülődős napokban sokan megkeresnek bennünket, tegyük fel a dére azt a szakácsok által bevált módszert, amitől a karácsonyi asztalra szánt pulyka tökéletessé süthető. A média ontja magából a tuti konyhatechnológiákkal, mindenki megadja a sajátját, amit ha összehasonlítunk a többi, gasztro könyv, újság, portál, blog vagy televíziós főzőműsorok szintén „saját” módszerével, akkor láthatjuk, hogy a tanácsok között sok különbség nem tapasztalható.
Többnyire elnagyoltak és általánosak. Mi most nem szálunk be ebbe a „harcba”, e helyett ebben a témában kutattunk egy izgalmas recept után. A seriouseats.com oldalon meg is találtuk. Íme…
„Sok más dologhoz hasonlóan, a hálaadásnapi pulykával kapcsolatos problémák is két dologra vezethetők vissza: a kormányra és a mellekre.
Bizonyos rejtélyes oknál fogva néhány évvel ezelőtt a pulykatenyésztők a fejükbe vették, hogy az emberek szeretik a fehér húst. Így aztán a pulykáknak egyre nagyobb és nagyobb térfogatú mellük lett (ami egyre aránytalanabbul emelkedik ki a testükből). Ezzel egy időben, a kormány ráébredt, hogy amíg az emberek főznek, legalább nem egymást öldöklik, így aztán elkezdték terjeszteni, hogy a hálaadásnapi pulykát 74°C-on kell megsütni.
Jóllehet, a pulyka sötét húsának szüksége van a 74°C-ra, hogy ne legyenek véres csíkok benne – főleg az alsó- és felsőcomb körüli résznél – viszont a mell sütésénél nem kell 63°C fölé emelkednie a hőfoknak, különben a pulykamell kiszárad.
Vessük össze a fenti elméletet azzal a ténnyel, hogy a mell sokkal gyorsabban átsül, mint a combok, tehát mire a comb eléri a 74°C-ot, addigra a mell már 82°C felett jár. A következmény mindannyiunk számára ismerős: kiszáradt fehér hús, amit csak egy fazék öntet menthet meg.
Az elmúlt néhány évben küldetésemmé lett, hogy minden hálaadáskor a probléma megoldásán dolgozzak. A legsikeresebb módszer eddig az volt, amikor pulyka helyett kismalacot sütöttem és tudatlanságot színleltem, amikor megérkezett az aranybarna, ropogós hús az ünnepi asztalra. De a családom lebuktatott, mert a kislányom közölte, hogy a pulykának nincsen kurta farkincája, így muszáj voltam tovább kutatni valamilyen „baromfis” megoldás után.
Ahogyan azt egy korábbi írásomban megállapítottam, a sós vizes áztatás csökkenti a sütés közben elvesző nedvesség mennyiségét, de csak bizonyos mértékig. Egy 82°C-on sült pulykamell esetében az eljárás nem segít. Egyes receptek szerint kezdjük a pulyka sütését mellel-fejjel lefelé, hogy megóvjuk az ízletesebb részeket a túlsüléstől. Igen, ez is segíthet, de nem eleget. Arról már nem is beszélve, hogy egy 10 kilós madár sütőben való forgatása nem a legszerencsésebb ötlet.
Aztán, pár évvel ezelőtt támadt egy ötletem: felbontom a pulykát és külön részenként sütöm meg.
1. verzió: Szétválasztva
A probléma tehát az, hogy a comboknak 74°C-on, a melleknek pedig 63°C alatt kell sülnie, így bármennyire szeretném, nem tudom őket egyszerre megsütni. Nem főzöm együtt a borsót a burgonyával, akkor miért tennék hasonlót a pulyka esetében?
Ezért döntöttem úgy, hogy felbontom a pulykát, ekkor külön tudom sütni a combokat a melltől, és nem kell a forró baromfival akrobatamutatványokat végeznem a sütő előtt. Habár nagyon egyszerűnek tűnik a megoldás, ami egyébként látványos eredményeket hoz egy hagyományos madár esetében, de van még itt egy kis probléma.
Hiába lesz az egész pulykamell tökéletesen szaftos a szélétől a közepéig (hála a sós vizes áztatásnak), a mell elkeskenyedő végénél még mindig fennáll a túlsülés és a kiszáradás kockázata, ami azt jelenti, hogy legalább egy családtag idén is meg fog küzdeni a száraz pulyka adta kihívásokkal.
A sütő hőmérsékletének drasztikus csökkentése segített – ahelyett, hogy a normál 150°C – 175°C között sütöttem volna, végig 120°C-ra volt beállítva a sütő, így jobban átsült a szélektől a középső részekig, a vékony és vastag területeken is – de még ez sem volt elég. Egy olyan módszerre volt szükségem, amivel kilapíthatom a pulykamellet.
Biztos vagyok benne, hogy a gazdálkodók keményen dolgoznak rajta, hogy a pulykáknak tökéletes, henger alakú mellük legyen, de elérkezett az idő, amikor nem elég a természetes forma, egy kis sebészeti beavatkozásra van szükségünk.
2. verzió: Feltekerve
Hogyan tudunk az egyenetlen formájú pulykamellből tökéletes hengert formálni? Egyszerűen. Válasszuk le a pulykamellet, tekerjük fel a bőrével együtt, kötözzük össze és süssük meg. A combokat most is külön sütjük.
Miért?
- Egyenletes sülés. A szimmetrikus alaknak köszönhetően a pulyka teljes hosszában, ugyanolyan mértékben sül át. Senkinek sem kell a száraz résszel bíbelődnie.
- Jobb fűszerezés. Mivel leválasztottuk a mellett, nagyobb felületet tudunk befűszerezni. Sőt, a sós vizes áztatás is sokkal hatékonyabb lesz (bár alacsony hőmérsékletű sütésnél és egyenletes felületnél az áztatás szinte szükségtelen).
- Ropogósabb bőr. Ropogós bőrre úgy is szert tehetünk, hogy pár perccel tálalás előtt felvesszük a sütő hőfokát 260°C-ra, mégis jobb módszernek tartom, ha kivéve a sütőből, serpenyőben vaj segítségével kérget pirítunk rá – a módszer különösen egyszerű, ha a pulykamell kis méretéből és könnyen kezelhető alakjából indulunk ki, ami nem lenne adott egy egész szárnyas esetében.
- Könnyebb szeletelés. Mivel formája egyenletes és nincsenek benne csontok, a pulyka szeletelése pofonegyszerű.
- Szaftosság. A pulyka többi részéből könnyedén készíthetünk ízletes öntetet. Ehhez felszeletelem a csontokat, megbarnítom őket, húslevest készítek belőle, felturbózom egy kis szójaszósszal és Marmite-tal, utána pedig besűrítettem. Ízletes.
- Jobban fog szeretni a családod. Ha csak nem vagy megszállott kísérletező (én az vagyok).
Jól hangzik, ugye? Az is. De a munkám befejeztével olyan érzésem támadt, mintha a combok kicsit háttérbe szorultak volna. Ők talán megelégszenek a hagyományos sütési eljárással? Nem hiszem.
DEBRECENBE KÉNE MENNI... Pulykahúsból készült ételek a Debreceni éttermekben:
- Pulykaérmék nyárson sütve medvehagyma mártással és gőzölt zöldségekkel 2490.-
- Garda saláta: szezámmagos, sajtos bundában sült csirkemellfalatokkal, pulykasonkával, sült baconnel, kukoricával, kapros-joghurtos öntettel, pirítóssal 1590.-
- Pulykamell steak snidlinges, fűszeres vajon sült brokkolival, mozzarellával grillezve, vajban párolt zöldségekkel 2190 Ft
- Sajttal töltött pulykamell vegyes körettel 1950.-
- Postamester levese (Tárkonyos pulykaragu leves) 650 Ft.-
- Vaslapon sült fűszeres pulykamell bacon-nel takart juhtúróval, füstölt sajttal, burgonyakrokettel, sült zöldségekkel 1.850.
- Bőségtál 1 fő részére (Cigánypecsenye, Roston jércemell, Rántott pulykamell filé, Kakastaréj, Hasábburgonya, Csemegeuborka, Cecei almapaprika) 2.250.- Viktória Étterem
- Baconba csomagolt libamáj pulykamellbe töltve, kapros-paprikás mártással, párolt zöldségekkel, burgonyakrokettel 2350.- |
3. verzió: Pulykával töltött pulyka
Mitől jó egy hálaadásnapi pulyka? Szerintem a következő tulajdonságoknak kell megfelelnie:
- Ropogós, aranybarna bőr.
- Szaftos, puha, ízletes hús.
- Jól ízesített töltelék.
- Káprázatos tálalás.
Eddig csak az első két pontra koncentráltam. Idén úgy gondoltam, megpróbálok mind a négy kritériumnak megfelelni.
Kezdjük az elején. A töltelék ugyebár a pulyka belsejébe kerül. Általában fűszeres, sós, kenyérből készült tölteléket használunk, amit előre megsütünk.
Bármilyen egyszerű, a töltelék felvet néhány problémát, nem utolsó sorban azt, hogy a 2. pontban látható, feltekert pulykamellben nincs hely a tölteléknek. Még ha lenne is, egy madár megtöltése a legrosszabb dolgok közé tartozik a konyhában. Arról nem is beszélve, hogy az emberek általában túlsütik a pulykát, a kenyeres töltelék pedig az összes nedvességet kiszívja a körülötte lévő húsból.
Néhány napi fejtörést követően előálltam a megoldással. Egy régi francia technikát, a ballotine-t fogom használni a hálaadásnapi pulyka elkészítéséhez: a madarat kicsontozom, megtöltöm darált hússal, feltekerem és megfőzöm vagy megsütöm. Ahhoz, hogy megtölthessük a húst, először szét kell nyitnunk.
Igazán nagy erőfeszítéseket tettem, hogy minőségi munkát végezzek, de szerencsére kiderült, hogy könnyebb dolgom van, mint gondoltam. Egyszerűen lefektettem a pulykamellet a vágódeszkára és bevágtam, az pedig gyönyörűen szétnyílt. Az ellentétes oldalt ugyanígy bemetszettem, s kész is volt a négyszögletű, könnyedén feltekerhető filé.
|
|
A darált hús problémáját is igen egyszerűen megoldottam: a kissé elhanyagolt combokat ledaráltam és tölteléket csináltam belőlük. Több különböző ízesítéssel kísérleteztem, végül a hagyományos hálaadásnapi ízvilág mellett döntöttem: zsálya, hagyma, fokhagyma és egy kis sertés szalonna.
A darált hússal és pulykamell filével a kezemben már egyszerű dolgom volt. Megtöltöttem a filét, feltekertem, majd a pulyka bőrébe csomagoltam és összekötöztem (a bőrt előzőleg a pulykamellről vágtam le). Próbáltam szép, egyenletes rolót készíteni.
Pár órával később, miután kivettem az alacsony hőmérsékletre kalibrált sütőből, készen állt rá a töltött pulykamell, hogy süssek rá a serpenyőben egy szép ropogós kérget.
Sülés közben a töltelékként szolgáló sötét hús segített a fehér húsnak, hogy szaftos és ízletes maradjon. A csontok körüli kötőszövetek nélkül az alsó- és felsőcombok, tehát a sötét hús teljesen átsült, még viszonylag alacsony, 63°C-os hőmérsékleten is. Ha tehát van egy jó hőmérőd, biztosan nem fogod kiszárítani a húst. Az eredmény a tökéletes hálaadásnapi töltött pulyka.
Puha hús? Igen. Ropogós bőr? Igen. Ízletes töltelék? Igen. Tálalás. Dupla igen. A családom minden eddiginél elégedettebben fogyasztotta el a hálaadásnapi vacsorát és senki nem panaszkodott a száraz hús miatt."
Forrás: Serious Eats
Fordította: Kígyós Adrienn
kapcsolódó cikkek
- Ünnepi menü, rendelésre is
- Profi és amatőr fakanálforgatók az Önök ízlésére!
- Ünnepi vacsora a Play Pub House-ban
- Sokféle szakácskönyv van, a vásárláskor érdemes odafigyelni a részletekre
- Karácsonyi lakoma otthon és étteremben
- Ünnepi vacsora villámgyorsan
- Mesterek és tanítványaik a 11. Debreceni Pulykanapokon
- Barabás Étterem karácsonyi ajánlata
- Ünnepi ételek villámgyorsan!
- Rendeljen a Paripa Csárdából