Bor dilemma
Sokan esküsznek még rá, hogy a bor és étel párosítása szabályokon alapul. Manapság azonban egyre többen vannak azok, akik szerint a szigorú tiltások és szabályok kora lejárt. A mindennapjainkban sok mindent lazábban kezelünk és bátran alakítjuk ki saját ízlésünket nemcsak az öltözködésben, hanem az étkezéseink alkalmával is. Egy-egy ismert étel különleges meglepetéseket is tartogathat, ha egy olyan borral kísérjük, amit a szigorú szakemberek sikítva ütnének ki a kezünkből. Szerencsére az éttermekben már senki nem botránkozik meg azon, ha szárnyashúshoz vörösbort rendelünk, vagy ha a desszertnél figyelmen kívül hagyjuk a Tokajit.
Barabás Zoltán a Barabás Étterem tulajdonosa szerint csak egy szabály van a borok tekintetében: felejtsük el örökre az édes és félédes vörösborokat, inkább kísérletezzünk egy könnyed Sillerrel, vagy válasszunk a már nagy választékban kapható késői szüretelésű borok közül. Azok, akik még nem mernek nekilátni a szabad kísérletezéshez, összeállításunkból ötletet meríthetnek.
- Salátáknál egyértelműen könnyű, száraz fehérborban kell gondolkoznunk, főleg ha valamilyen gyümölcs is szerepel az összeállításban.
- Grillezett halaknál már lehetünk merészebbek, és kérhetünk karakteresebb, tokaji borvidékről származó fehérbort.
- Szárnyashúsok esetében fontos szempont a technológia, amivel az étel készült (párolt, sütött, grillezett), és ennek megfeleően az egészen könnyed reduktív boroktól a hordós érlelésű fehér borokig mindent kipróbálhatunk.
- A sertéshús alapú ételeknél bár még mindig alapvetően fehérbort választunk, ha ragu vagy mártásos alapú az ebből készült fogás vagy köret, akkor bátran kérhetünk rosé-t.
- Marha-, és birkahúsból készült ételekhez vörösbort ajánlunk, a nehezebb pörköltekhez barikolt vörösbort, egy tatárbifsztekhez viszont a már egyre nagyobb számban megtalálható könnyű vörösbort.
- A bárányhús kicsit kényesebb, mint a marha és a birka, ezért ehhez teltebb fehérborokat, rosé-t ajánlunk, ha pedig csak azért is vörössel innánk, akkor a Pinot Noir és a Cabernet jöhetne szóba.
- Amikor elérünk a desszerthez, merjünk kilépni a Tokaji árnyékából, és válasszunk a gyümölcsös jegyeket hordozó késői szüretelésű borok közül, ha pedig keserű csokoládé alapú desszertet rendelünk, egy izgalmas száraz vörösborral tegyük fel rá a koronát.
Barabás Étterem – Harcsa tatár dióolajos zellersalátával – St. Andrea Napbor
Calico Jack Pub – Libamájszeletek pirított kalácson fügelekvárral, friss salátával – Szeremley Rizling
Chili Café – Csirkefajitas – Dúzsi Kékfrankos Rosé 2010.
Garda Étterem & Pizzéria – Panírozott rákolló jégsalátával, kukoricával, paradicsommal és juhtúrós öntettel – György Villa Chardonay
Lucullus – Borjúpaprikás galuskával – Bock Cabernet Sauvignon 2008
Paripa Csárda – Mustáros, rozmaringos báránycomb – Vylyan Portugieser 2009.
Pálma Étterem – Zöldséges burrito – Béla és Bandi Pinot Gris 2008.
Play Pub – Zöldcitromos pite – Ludányi-Mátraaljai Sárgamuskotály
Viktória Étterem – Epres mascarponekrémmel rétegzett ostyalapok, mentás barackpürével – Tokaji Szamorodni Édes, Chateau-Megyer 2002.
kapcsolódó cikkek
- Újborköszöntők és libavacsorák - Márton napi lakomák
- Nyári tábor a Paripa Csárdában
- Online rendelni nem csak kényelmes!
- Töltött káposzta, a magyar konyha esszenciája
- Borok és választások a Calicoban
- Borjú hetek a Play Pub House-ban
- Régi idők ételei - pacal, velő, borjúláb
- Melengető hangulat a pohárból – forralt bor, grog és forró csoki
- Nem mindennapi fogások a Melange-ban
- Miért pont a Paripa?