Mitől „debreceni” a debreceni töltött káposzta?
Természetesen attól, hogy a tálalás végső pillanatában megkoronázzák! Hogy mivel? Debrecenivel… Bodán Sándor a Paripa Csárda főszakácsa receptjével azt is megmutatja nekünk, méltán lehetünk büszkék Debrecen szülöttjére!
Mert ugyan ki ne ismerné a olvasói közül az egyik legnépszerűbb alapanyagunkat, a debreceni páros kolbászt?
Ez az „emészthető bélbe töltött, füstölt, előfőzött kolbászféleség” már a XVIII. századi nagy hajdúsági vásárok pecsenyesütőinek kínálatában is az egyik legnépszerűbb húscsemege volt.
Manapság a vendéglátó egységek reggeli kínálatának egyik kihagyhatatlan szereplője, mustárral vagy ecetes tormával, puha bélű böszörményi kenyérrel elfogyasztva igazán jól indul a nap. De süthetjük is, levesbe főzve is kiváló, akár önmagában, akár járulékos anyagként fogyasztjuk, a debreceni páros mindig a mi hírnevünket gazdagítja...
Ezt a roppanva harapható, piros zsírcseppektől fröccsenő közepesen puha, kellemesen lédús, ízletes kolbászt Európa szerte kedvelik. Az 1930-as években országos versenyeken aranyéremmel tüntették ki, összetevőinek arányát, készítésének módját a mai napig hűen őrzik. A 12 cm hosszúságú és 30-34 mm vastagságú párokat kézzel alakítják ki.
Amikor a Bodán Sándortól a Paripa Csárda főszakácsától kért egy receptet amiben a debreceni kolbász is szerepel, azonnal rávágta: „Nálam legelsőként csakis a Debreceni töltött káposzta jöhet számításba!” Az étlapjukon ugyan nem szerepel, de a különböző rendezvényeiken (esküvők, Magyaros est, stb.) annál többször kért fogás. Lássuk, hogyan készíti el a séf:
Szakmai fogások
Alapanyaga I. osztályú marha- és sertésszínhús, valamint ipari szalonna.
A húsokat nitrites só keverékével pácolják, a kemény háta- vagy tokaszalonnát előhűtés után 8, illetve 12 mm-es tárcsán ledarálják. Feketebors-, szegfűbors-, köménymag- és pirospaprika-őrleménnyel, valamint darált fokhagymával fűszerezik (a paprikás változatnál 70-80 dkg, a kevésbé paprikás változatnál 40-50 dkg paprika szükséges 100 kg alapanyaghoz). Sertésvékonybélbe töltik, és 8-9 cm-es darabonként pározzák. 75-80 °C-os térben füstölik, majd 35-40 percig 70-72 °C-on előfőzik, ezt követően száraz, hűvös térben lehűtik, és hűtve tárolják.
Eltarthatósági ideje 8-10 nap. Újabban vákuumcsomagolásban is forgalmazzák, így 30 napig is eltartható az érzékszervi tulajdonságok romlása nélkül.
Kolbász a magyar közmondásokban „Több nap, mint kolbász” „Máshol sem fonják kolbászból a kerítést” „Rövid ital, hosszú kolbász, az a jó!” „Jó a hosszú kolbász és a rövid prédikáció” „Ha a kutya fohásza teljesülne, kolbász esne az égből”(török közmondás) „Az ünnep akkor jó, ha rövid a beszéd és hosszú a kolbász!” „Sok zsírban sül jól a kolbász!” |
Forrásanyagok:
Hagyományok, Ízek, Régiók I. kötet
hortusnaturaehotels.hu
wikipedia
- éel -
(2011-08-29)