Hajdúsági orjaleves – Garda módra

A Garda étterem egyik legtöbbet rendelt bevezető fogása. Drabik László séf ezért is kitüntető figyelemmel kíséri az étel elkészítését. A Garda orjalevesének anyaghányada igen bőséges, gazdag ízét a nagy mennyiségben belefőzött jó húsos karaj és tarjacsontok biztosítják. Ez a fogás ételízesítőt még távolról sem látott, a séf hisz abban, hogy a válogatott zöldségek, a megfelelő arányban használt fűszerek tökéletessé varázsolják a levet, szakmai önbecsülésén esne csorba, ha a gazdaságosság miatt íz pótlókkal helyettesítené a levesbe valókat.

 

Ott jártamkor a kisteremben, első fogásként egy 20 fős csoportnak késztették el a levest. Miért „Hajdúsági” a neve? „Reszelt tészta betéttel tálaljuk. Ez a jellegzetessége. A frissen gyúrt tésztát lereszeljük, ezt főzzük ki hozzá, népiesen „rest asszony tésztájának” is hívják. Ezt nem kellett nyújtani, vágni, a gazdaasszony meggyúrta a tésztát, és azonnal a lobogva fővő levesbe reszelte.” A receptet négy adagra kértem, természetesen a Gardában ennél jóval több, naponta 30-40 litert készítenek belőle.

 

Hozzávalók:

1 kg húsos karaj vagy tarja-csont (20-25 dkg/adag).

A leves ízesítésére: só, 1 kávésnál egész fekete bors, körömnyi friss gyömbér, picike forgács szerecsendió vagy szerecsendió-virág, ½ fej vöröshagyma (héjastól), 1 kis gerezd fokhagyma, 1 kis csokor zeller- és petrezselyemzöld, 1 kisebb paradicsom, ½ zöldpaprika.

A bezöldségeléshez:15 dkg sárgarépa, 10 dkg petrezselyemgyökér, 6 dkg zeller, 4 dkg karalábé, 4 dkg kelkáposzta.

A reszelt tésztához: 1 tojás, 10 dkg liszt, ½ evőkanál búzadara, só.

A tálaláshoz: ecetes reszelt torma, mustár, petrezselyemzöld.

 

Több kérdést is felvetett a hozzávalók sora. Mi az a szerecsendió virág? Drabik László azonnal válaszolt: „A szerecsendió kemény hálószerű magköpenye, íze erős, csípős, aromásabb.” Miért kell a hagymát héjastól használni? „A külső, héjrészt lebontjuk, de az alatta lévő friss burkot már nem. Ez gyönyörű színt kölcsönöz a levesnek, gondoljunk csak arra, nem is olyan rég a hagymahéjat tojásfestésre használták!”

 

Elkészítése:

A csontos karajt a bordacsontok közt daraboljuk, adagonként 20-25 dekásokra. Két liter hideg vízbe tesszük a szeleteket, lassan felforralva tetején képződő habját leszedjük. Sózzuk, ízesítjük. Gyenge tűzön, fedő nélkül gyöngyözve bugyborékoló forralással egy órát főzzük. Ekkor bezöldségeljük, tovább forraljuk. A zöldségek ha puhulnak, folyamatosan kiszedjük a levesből, nagyobb darabokra vágjuk, (negyedeljük, esetleg hasábra vágjuk, ízlés szerint formázhatjuk), mindegyikből egy-egy darab fog adagonként a tányérba kerülni.

Ha a csontokat borító hús is megpuhult, a levest tűzről lehúzzuk, tetejét kevés hideg vízzel megpermetezzük, negyedórát hagyjuk ülepedni. Egy másik edénybe merjük, szűrőn keresztül, óvatosan, alját ne zavarjuk fel.

A tészta hozzávalóiból kemény gyúrt tésztát készítünk, amit a reszelő nagy fokán keresztül hosszú szálakra lereszelünk, lisztezett tálcán kiterítjük. Közben vizet forralunk, sózzuk, és az elkészített tésztát a vízbe szórjuk. Ha feljön a felszínre, leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, kevés, leves felszínéről leszedett zsírral összekeverjük.

 

 

Tálalása:

Mélytányérba reszelt tésztát kanalazunk, rámerjük a tűzforró levest, finomra vágott petrezselyemzölddel megszórjuk. Mellé egy lapostányéron szervírozzuk a forró húsos csontot, levesben főtt forró zöldségekkel körítve. Külön tormát, mustárt adunk hozzá.

 

A legtöbb olvasó bizonyára tudja, a karaj és a tarja csont nem teljesen fedi az orját. A valódi orja csont: a sertés gerince, bordák nélkül. Orját csak házi disznóvágásból szerezhetünk be. Az orjára bontás lényege az, hogy a gerinccsontot ne kettévágjuk, hanem egyben emeljük ki. Orjázás, orjára bontást a húsipar csak ritkán alkalmaz. Vágóhidak kereskedelmi célra történő marha és sertéshasításnál a gerincoszlopot pontosan felezik, hogy mindkét fél testben azonos gerinccsont mennyiség maradjon. Ha nem így tennék, eltérő csont mennyiséget tartalmazó húsféléket (karajt, tarját) vásárolhatnánk, ami finoman szólva is becsapás lenne.

 

Ipari (kereskedelmi célú) bontás: a gerincoszlopot pontosan felezik.

 

Orjára (házi) bontás: a gerincoszlop mindkét oldaláról levágják a bordákat.

 

A másik teendő az orja kivevése. Késével a disznó vállától a faráig egyenes vágást tesz. Nagy ügyesség és gyakorlat kell hozzá, hogy a vágás egyenes legyen. Egy fiú széthúzza a vágás mentén a szalonnát, a bellér elvágja a gerincoszloptól az oldalcsontokat fejszével. Mivel a fiú keze a fejszecsapás előtt megy, mindig félti, hogy elvágja a kezét. A fejszével előbb az egyik oldalon, később a másik oldalon vágja végig a csontokat, farkánál fogva kiemeli a gerincoszlopot, ez az orja. Az első a vastagrészét nyakas orjának nevezi. Ezen a húsos rész a lesipecsenye.

 

Dr. Ecsedi István: A Debreceni és Tiszántúli Magyar ember táplálkozása

(Városi nyomda, Debrecen, 1935.)

könyvéből, a „debreceni disznótor” fejezetből

 

 

Minden étteremnek megvan a saját hentese, aki ügyel arra, hogy ha már „igazi orját” nem tud állandóan és azonos minőségben biztosítani, akkor legalább a konyhára szállított karaj és tarjacsontot igen vastagon borítsa hús!

Ezt megtapasztalhatják, ha elfogyasztanak egy finom „Hajdúsági orjalevest” a Garda módra.

 

Jó étvágyat hozzá!

 

 

 

További levesek a Garda étterem étlapjából

Bajor májgombócleves vagy kakasraguleves

májgombóccal, csigatésztával

790.-

Borjúraguleves füstölt szalonnával, savanyú káposztával,

csíkokra vágott zöldségekkel, füstölt kolbásszal

790.-
Legényfogóleves cipóban 790.-
Babgulyás bográcsban 790.-
Tejszínes-gombás-kapros csirkeraguleves cipóban 790.-
Harcsahalászlé bográcsban 990.-
Közkívánatra: Francia hagymaleves cipóban 790.-
Olaszos paradicsomleves bacon-nel 720.-
Sajtkrémleves cipóban 790.-
Hideg gyümölcsleves 720.-

 

 

-Éel-

-2011-11-21-

 

 

 

 


kapcsolódó cikkek

BEJELENTKEZÉS

E-mail cím
Jelszó
  Emlékezz rám!
Házhozszállító éttermek:
© 2011 debreceniettermek.hu
Real Time Analytics